Charlesbur.cz - Burmese Cats


Proč barmské kočky?

Barmy jsou jedním z mála přírodních plemen koček a jejich název odpovídá skutečně zemi původu. Vyvíjely se přirozeně na základě tvrdých životních podmínek. Později jejich původní, jediná barva - hnědá - byla rozšířena o dalších devět barev díky zakřížení siamských koček. Barmy se ve své vlasti vždy těšily veliké úctě a tamní mniši je drží i dnes ve svých chrámech, když věří, že barmy přinášejí štěstí. Dnes je barmské plemeno rozděleno do dvou skupin, z nichž každá má svůj vlastní plemenný standard - Americký a Evropský. Americké barmy mají extrémnější proporce než Evropské, které více připomínají orientální původ.

Barmy mají specifickou povahu a to je ten důvod, proč jsou buď milované nebo nenáviděné. Naprostá většina těchto koček jsou láskyplní a oddaní tvorové, hraví i v dospělosti, upovídaní. Jsou to osobnosti s vlastním názorem. Potřebují celého člověka - jeho pozornost a lásku. Pokud se jim jí dostane, není lepších koček.
nahoru

Uznané barevné variety

BarvaEMSBarva srstiNosní zrcátkoPolštářky tlapekP
černá/hnědá Bur n výrazná, teplá tmavě hnědá výrazně hnědé tmavě hnědé 1
modrá Bur a modrošedá s výrazným nádechem barvy starého cínu modrošedé narůžovělé, modrošedé -
čokoládová Bur b mlěčně čokoládová čokoládově hnědé skořicové až čokoládově hnědé 2
lilová Bur c světlá, jemná holubičí šeď s lehkým nádechem levandulové levandulové levandulové -
červená Bur d mandarinková barva růžové růžové -
krémová Bur e světle meruňková barva se zřetelným "pudrovým" nádechem na uších, hlavě a hřbetu růžové růžové -
černě želvovinová Bur f tmavě hnědé a mandarinková (tmavě a/nebo světlá), barevné skvrny a/nebo promísené barvy růžové a/nebo tmavě hnědé růžové a/nebo tmavě hnědé 3
modře želvovinová Bur g modrošedý a světle meruňkový tón, (tmavší a/nebo světlejší), barevné skvrny a/nebo promísené barvy růžové a/nebo modrošedé růžové a/nebo modrošedé 3
čokoládově želvovinová Bur h mléčně čokoládová a mandarinková, (tmavší a/nebo světlejší), barevné skvrny a/nebo promísené barvy světle červené, růžové a/nebo mléčné čokoládové světle červené, růžové a/nebo čokoládové 3
lilově želvovinová Bur j holubičí šedá a světle meruňková (tmavší a/nebo světlejší), barevné skvrny a/nebo promísené barvy růžové a/nebo levandulové růžové a/nebo levandulové 3
pokračování...
nahoru

FIFE Standard Barmských koček – z roku 2006

Všeobecný vzhled

Barmská kočka je samostatným plemenem s jedinečnou genetikou zbarvení (cb cb). Nejnápadnějšími znaky tohoto plemene, plného temperamentu, jsou jeho hedvábná srst a výrazné oči. Je to středně velká, elegantní kočka orientálního původu. Jakákoliv podobnost se siamským typem anebo zavalitost v typu britských koček musí být posuzována jako chyba.

Hlava

Tvar: Zpředu krátký klín, široký v lícních kostech, tupě se sbíhající k čenichu. Horní část hlavy je široká a lehce zakulacená, s širokým prostorem mezi ušima. Z profilu je čelo lehce zakulacené, špička nosu a brada tvoří svislou linii.
Nos: V nasazení je zřetelně prohnut.
Čelisti: V místě čelistního kloubu široké.
Brada: Silná, z profilu ukazující výraznou dolní čelist.

Uši

Tvar: Středně velké (s výjimkou mláďat), široké v nasazení, s lehce zakulacenými špičkami.
Umístění: Daleko od sebe posazené, vnější linie pokračují v tvaru horní části obličeje (s výjimkou dospělých kocourů - kocouři plné tváře), při pohledu z profilu se lehce naklánějící dopředu.

Oči

Tvar: Velké, daleko od sebe posazené, horní linie oka rovná, lehce orientálně šikmosměrující k nosu, spodní linie je zakulacená.
Barva: Zářivá, obzvláště živá a svítivá. Všechny odstíny žluté od žlutozelené až k jantarové, ale zlatě žluté je dávána přednost. Tvar, velikost a posazení jsou důležitejší pro typicky barmský dojem (burmese look) než barva. Je třeba mít ohled na slabší intenzitu barvy očí u starších zvířat.

Tělo

Velikost: Střední délka a velikost.
Stavba: Svalnaté, silné tělo, těžší něž na pohled vypadá, hruď široká, z profilu zakulacená, rovný hřbet.

Končetiny

Poměrne štíhlé, v dobrých proporcích k tělu.
Tlapky: Malé, oválné, v poměru k tělu.

Ocas

Středně dlouhý, rovný, středně silný v nasazení, lehce se zužující k zakulacené špičce.

Srst

Struktura: Jemná, lesklá a hedvábná, přiléhající hladce k tělu, skoro bez podsady, velmi krátká.
Barva: U všech barevých variet je spodní část těla světlejší než hřbet a končetiny. Přechod barev je pozvolný. Barva srsti je poněkud otupená u kořínků. Obličej a uši mohou být v barvě trochu kontrastní. Všechny barevné variety musí být bez jakýchkoliv barevných proužků nebo kresby.
nahoru